Du er herOm SKVK

Om SKVK


Vandski var jo i 50'erne en meget ny foreteelse. Det første DM blev afholdt i 1955 i Skovshoved og året efter var der faktisk EM i vandski i Danmark på Bagsværd Sø. En idé mand fra Århus, Kristian Thomsen, startede en vandskipigegarde med base ud for Varna ved Århus. Marselisborg vandski Klub kom den til at hedde. Det var i 1959.

Året efter blev klubben flyttet til Stilling Sø, hvor Thomsen skabte et ferie- og vandskicenter samt en campingplads. Cortinavej hed dengang det poetiske navn Campingvej. Klubben var allerede samme år, dvs. 1960 vært for DM - det første DM udenfor København- og i 1961 for en fornyelse, Nordeuropæiske Mesterskaber, eller Cold Water Challenge, som omfattede Benelux.landene, Tyskland og Norden. Thomsen var blevet afløst som formand af Oluf von Lowzow, C.C. Branner Jørgensen og Bjarne Kammann. Da Thomsen forlod byen efter konkurs med campingpladsen og feriecenter var klubben langsomt ved at uddø.

I 1966 "genopdagede" Jan Grabowski, som fra 1958 løb i Fredensborg Vandski Klub og med entusiasme dyrkede sporten sammen med sine sønner Finn og Mikael Grabowski. Jan købte hus ned til søen og året efter campingpladsen, som omfattede det daværende Marinavej og Alpinavej. I mange år lagde familien båd til klubben. I 1966 var der således igen DM i Stilling. Holte fik ny konkurrence. Jan Grabowski blev formand fra 1966 og mange år frem - bortset fra et enkelt år, hvor Mikael Grabowski stod for klubben.

Campingpladsen udstykkedes og Finn Grabowski, fik pålagt grundene de servitutter, som bevirker, at der i dag stadig kan dyrkes vandskisport på Stilling Sø. Klubben tog navneforandring til Skanderborg Vandski Klub og blev hurtigt en vigtig faktor i Dansk vandski og vandt mange Danske og Nordiske Mesterskaber. Det første DM for klubhold i 1970 gik således til Skanderborg Vandski Klub. Et af klubbens bedste år. Bjarne Kammann vandt herre hop (han havde selv bygget klubbens nye hop), Mikael Grabowski vandt herre slalom, Finn Grabowski herre trick og kombineret, Lisbeth Grabowski alle fire titler hos damer, Poul Henning Pedersen hop og slalom i junior rækken og Jan Grabowski trick og kombineret i oldboys rækken.

I 1972 var klubben vært ved de Nordiske mesterskaber og i 1970'erne og 80'erne var klubben fødselshjælper for mange jyske klubber, som i Stilling fik grundtræning og masser af gode råd især af Jan og Lisbeth Grabowski. Lisbeth vandt 50 Danske og 25 Nordiske Mesterskaber samt adskillige medaljer ved EM og finalepladser ved VM. Hun er i dag veteran mester i slalom i Sydafrika.

Kai Aaen, som i mange år havde trukket et stort læs, afløste Jan Grabowski som formand og sammen med efterfølgende formænd som Graham Smidt, Michael Boeriis og klubbens nuværende formand Stig Villefrance moderniseredes klubben med nyt klubhus. Det gamle var et ældre sommerhus fra 50'erne og omklædningsrummene bygget af klubbens medlemmer ovenpå ladet fra en lastvogn.!

Nye og spændende generationer tog over med fine sportslige resultater. Fremtiden tegner lys for klubben, som altså nu har været på Stilling Sø i 43 år. 

Skanderborg Vandski Klub takker alle de ildsjæle som har gjort det muligt at der kan løbes vandski på Stilling Sø, nu og i fremtiden.

Sponsorer

Upcoming